Статус безробітного
Як отримати і що для цього потрібно
Де отримати
Як замовити послугу
Подати заяву на отримання послуги заявник може особисто чи заповнивши заяву на отримання послуги онлайн на сайті: https://bit.ly/3yUnwGL.Хто може звернутися: фізична особа
Документи, що необхідно надати для отримання послуги:
Умови і випадки надання
Статус безробітного надається особам, які зазначені у частині першій статті 43 Закону України "Про зайнятість населення" .
До таких осіб належать:
1) особи працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готові та здатні приступити до роботи;
2) особи з інвалідністю, які не досягла встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійного віку та отримують пенсію по інвалідності або соціальну допомогу відповідно до законів України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю" та "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю";
3) особи, молодші 16-річного віку, які працювали і були звільнені у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, зокрема припиненням або перепрофілюванням підприємств, установ та організацій, скороченням чисельності (штату) працівників.
На період дії воєнного стану реєстрація безробітного здійснюється в день подання особою, яка шукає роботу, заяви про надання статусу безробітного до обраного нею міського, районного, міськрайонного центру зайнятості або філії регіонального центру зайнятості особисто, під час безпосереднього відвідування, в електронній формі за допомогою засобів Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія), у тому числі мобільного додатку Порталу Дія або за допомогою електронних сервісів Державної служби зайнятості www.dcz.gov.ua. Статус безробітного надається особам з першого дня реєстрації її у центрі зайнятості за її особистою заявою.
На території бойових дій або на тимчасово окупованій території громадяни можуть подати заяву про надання статусу безробітного, призначення допомоги чи припинення реєстрації через Портал Дія, у тому числі за допомогою мобільного додатку Порталу Дія або електронних сервісів Державної служби зайнятості.
Подати заяву в електронній формі за допомогою Порталу Дія може громадянин України, який пройшов електронну ідентифікацію та автентифікацію, має паспорт громадянина України та/або паспорт громадянина України для виїзду за кордон, сформований засобами Єдиного державного демографічного реєстру, та реєстраційний номер облікової картки платника податків.
Про прийняте рішення щодо надання статусу безробітного (перереєстрацію безробітного), відмову у наданні такого статусу (перереєстрації) особі повідомляється шляхом надсилання інформаційного повідомлення програмними засобами Порталу Дія.
Для подання заяви через Портал Дія особі необхідно:
- створити особистий електронний кабінет користувача на Порталі Дія;
- заповнити та підписати заяви про надання статусу безробітного та про призначення допомоги по безробіттю, які формуються засобами Порталу Дія;
- подати до обраного нею центру зайнятості заяву про надання статусу безробітного та про призначення допомоги по безробіттю;
- обрати та/або відкрити поточний рахунок у порядку, передбаченому абзацом четвертим пункту 5 Порядку надання допомоги в рамках Програми "єПідтримка", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2021 р. № 1272.
У такому випадку вимоги щодо подання особою до центру зайнятості документів, перелік яких визначено пунктами 17-19 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу не поширюються. Протягом 30 календарних днів після припинення чи скасування воєнного стану, під час першого фактичного відвідування безробітним центру зайнятості (в якому він зареєстрований), він зобов’язаний подати до такого центру зайнятості всі необхідні Порядком документи. Зазначений період може бути продовжений з урахуванням поважної причини. У такому разі документи подаються до центру зайнятості на наступний день, що настає після закінчення дії обставин, що склалися у зв’язку з поважною причиною.
Безробітний також може підтвердити намір перебування у статусі зареєстрованого безробітного за допомогою засобів телекомунікаційного зв’язку або безпосереднього звернення до центру зайнятості.